The Provident Homemaker
  • Recipes and Info
    • Making Bread
  • My Blog
  • Favorite Resources
  • Documents and Files
  • 52 Weeks of Building Storage

Week 28- Weekly Purchase List for a Year's Supply in Six Months

10/19/2019

12 Comments

 
 $15.94 per week can get your year’s supply built up in six months!  If you want the quick-print list, it’s in the photo below.  If you want to do your own figuring and acquire your food storage differently, there’s a free long-term food storage calculator here. If you want to see the details of what to get and why, look below the 26-week chart.  To see tips on how to come up with the money, see this post. 

Feel free to switch up the order of the weeks.  For instance, whichever item is on sale that week, buy what you need of that one instead, then cross off items on your printed list as you get them.  Use the savings to buy a ‘nice’ item there, a container of spices at the store, or accelerate your purchasing plan.

This year, at the prices in my area (the Wasatch Front in Utah), the basics will average you $15.94/week per adult (use the "Items" column only), or $4.18/week more for the plan with a little more variety (Use the "Items column, plus the "Variety" column).

*Neighbors and friends: if you have a special diet that requires you to stay away from wheat or powdered milk and need help finding affordable options, send me an email or text; I find deals on a regular basis.  
Picture
Members of the Church of Jesus Christ of Latter-day Saints are counseled to have three months’ worth of everyday food on hand, and then store a year’s supply of longer-term storage foods, where possible.  Having food on hand is an invaluable part of being self-reliant.  It’s insurance for times of unexpected illness, disability, unemployment, power outages, or for when a neighbor down the street needs a meal.  It’s also handy for sharing with a local food bank. 

Once you have the three month supply of everyday foods, how much will a year’s supply of food cost you?  When you look at your monthly grocery bill, is it overwhelming to think of buying more?  I recently looked an emergency supply store’s online catalog; they advertise a basic year’s supply of food for ‘just’ $1999, for a little over 2100 calories per day of the basics (plus a water barrel and hand-crank wheat grinder), or for the version with freeze-dried foods and more variety, $5,999.  For one person.  Is it really that much money to get a year’s supply?

Buying basics on your own from the Home Storage Center and local grocery stores costs about $414 for an adult for one year; a month’s worth of food for one person is about $33. (It cost $25.31 in 2011, $16.23 in 2010) This provides about 2200 calories a day.

The Home Storage Center Price List can be found here for purchasing in person, or here for ordering it online. Prices online include the shipping. (Please note that while the in-person order form doesn’t yet reflect this, the following items have been discontinued:  berry drink mix, granola, instant complete potatoes, instant refried beans.)

These are the basics:
Grains- 300 pounds                                  Dry milk- 16 pounds
Sugar- 60 pounds                                      Salt- 8 pounds
Legumes- 60 pounds                                Oil- 10 quarts

 
If you’re storing food for children, plan on
50% of these amounts for age 3 and under,
70% for ages 3-6, 90% for ages 7-10, and
100% for ages 11 and up. 
Or store as much as you would for an adult and have enough to share.

Here is the cost breakdown for one adult:

Grains, 300 lbs- $22.08 per month, $265 per year. Costs were based on 150 lbs  of wheat (28 cans) 100 lbs of rice (18 cans), and 50 lbs of oats (20 cans-- 10 quick oats, 10 regular oats).  For a little bit more money, you can get some of your grains in the form of spaghetti or macaroni, which are also sold at the Home Storage Center.  I’ve recently seen local wheat sell for $15 per 50 lb bag; buying your wheat that way would knock the cost down $50. Spend that on the nice extras, listed at the end of this list!

Milk, 16 lbs -- $3.00 per month, $30.24 per year. (9 pouches)  Any evaporated milk you store counts towards this, too; it takes 5 1/2 (12 oz) cans of evaporated milk to equal one pound of dry milk powder.  (Both of those amounts will reconstitute to one gallon.)

Sugar, 60 lbs.  $1.69 per month, $20.32 per year. The cheapest way I've found is to buy it in 25 lb bags, which are $8.22 at Walmart now.  It’s sometimes that price at other stores on sale. You’ll need (3) 5-gallon buckets to store it in, which you can pick up used at many bakeries for about $1 each. (Bakeries get their frostings and fillings in 2.5 and 5-gallon buckets.)  Brown sugar, powdered sugar, and honey count towards the total.

Oil, 10 qts –$1.02 per month, $12.29 per year. This isn’t sold at the home storage center, but the last good sale price I found for canola oil was $1.79 for 1 ½ quarts (48 oz.)

Salt, 8 lbs- $.33 per month, $3 per year.  26 oz of store brand salt is $ .59. You’d need 5 of them, for $3.03 after tax.  4# box at Sam’s Club is $1.46, total for 8 lbs is $3.01. 

Legumes, 60 lbs– $5.04 a month, $60.50 per year. (11 cans) The home storage center sells black beans, pinto, and white beans.  They also sell dehydrated refried ones, for about twice the price. (These have only a 5-year shelf life, versus 30 years for the regular beans.  But they’re very convenient.)

Water, 14/gal/person-   You can store this for free by using 2- and 3- liter pop bottles, or juice containers (not milk jugs- they break down).  Or use the 5-gallon square jugs or big blue barrels; they’ll run you about $1 per gallon of storage. 


For about $110 more you can get the following:

-2 (#10) cans of dried onions- the #10 can holds 12 ¾ cups-- the equivalent of almost 70 medium onions (3 Tbsp dried onion = 1 medium fresh onion), without the tears and chopping. They can even be reconstituted and grilled or caramelized! (2 cans =$15)

-3 (#10) Apple slices (3 cans = $33.75)

-6 (#10) cans of potato flakes (6 cans = $30)

-2 (#10) cans of dehydrated diced carrots, equivalent to about 10 pounds of fresh carrots, nicely diced for you.  (2 cans = $17.00)
​
-4 (1-lb) bottles of honey ($16) or four 2-lb packages of hot cocoa mix-- each package makes about 32 8-oz servings or two gallons. (4 packages = $17)


Other things you might consider getting at the home storage center:
Water bottle with filter ($15), pancake mix, potato flakes, more pasta or anything else.
12 Comments
Ed
10/24/2019 12:15:56 am

How do we get a copy for the other 27 weeks.would it be possible to get a paper copy thanks you are doing s great job

Reply
Rhonda Hair link
10/25/2019 10:04:46 pm

Ed,

If you go to the page on my website called "52 Weeks of Building Storage", there is a chart that includes the tasks for all of the weeks. You can right-click on it, save or copy, and print it out.

Here is the direct link:
http://theprovidenthomemaker.com/52-weeks-of-building-storage.html

Reply
Debbie Vanderniet
10/24/2019 09:31:55 am

I love this plan; thank you for putting it together and doing the math.
I would suggest two things: First, this plan is woefully lacking in vegetables (and fruit). I would suggest storing several #10 cans of dehydrated produce. Also cans of broth (or better yet, bouillon cubes. Cubes are better than granules because when they get old and hard, they are still in individual servings whereas the granules cement together.) Then vegetable soup can be a daily meal, full of nutrients. The other thing I suggest is storing coconut oil instead of vegetable oil. Vegetable oils are unhealthy and highly processed. I have not had vegetable oil in my house (except olive oil and coconut oil) for many years. Coconut oil has a long shelf life,and can be used whenever vegetable oil is called for. It is very stable; you can fry in it. It is a super healthy medium-chain saturated fat. It is more expensive than oil, but really worth the investment. Thanks again for this article and plan!!

Reply
Rhonda link
10/25/2019 10:19:23 pm

Debbie,

Thank you, both for the compliment and for taking time to add your comment.

Yes, this list suffers a severe lack of vegetables. That's because this is a year's supply of long-storing, inexpensive survival food.
I recommend the same as does the Church of Jesus Christ of Latter-day Saints--
A three-month supply of foods you eat every day (which should be high in fruits and vegetables), as well as a year's supply of basic foods with a long shelf life.

The grains and legumes can be sprouted, though, to create vegetables; it creates food with an amazing vitamin content.

That said, I encourage people to make their food storage more pleasant, once the basics are in place. For instance, I store lots of bottled and dehydrated vegetables (mostly in powder form), as well as fruits, spices, bouillon, baking powder, vinegar, bottled meats... and chocolate. Always chocolate. Those give a cook so many more options!

I use a variety of things for oil. I love coconut oil both for its cooking qualities and its longer shelf life, so I keep quite a bit on hand. I also love olive oil, but it has an even shorter shelf life than vegetable oil.
And again, vegetable oil is a cheap survival food. It packs more calories per dollar than anything else you can get. So it's a good start.
While I don't prefer it for the nutritional end of things, I'm not opposed to using it; I keep all three of those kinds of oils in my cooking rotation, to use them fresh.

Reply
Lori Mecham link
10/24/2019 12:27:26 pm

Like to know where the nearest Storage is?

Reply
Rhonda link
10/25/2019 10:21:20 pm

Lori,

You can look for one here. https://providentliving.churchofjesuschrist.org/self-reliance/food-storage/home-storage-center-locations?lang=eng

There's also an embedded link to the Home Storage Center Locator page in this post, a few paragraphs underneath the weekly purchase chart. Scroll down until you see "Buying basics on your own from the Home Storage Center", and click on the last part, "Home Storage Center".

Reply
Carolina Allen
10/24/2019 03:50:30 pm

This is amazing!!! Thanks Rhonda!!

Reply
Rhonda link
10/25/2019 10:21:39 pm

Thanks, Carolina!

Reply
Julia Haney
10/25/2019 06:31:42 pm

Are there recipes that help us know how to use the food properly?

Reply
Rhonda link
10/25/2019 10:33:34 pm

Oh, so many!

There are links to several good ones on my home page, http://theprovidenthomemaker.com/index.html

My absolute favorite collection of recipes for basic food storage ingredients is The Wooden Spoon Cooking School or its precursor, The Bee Prepared Pantry Cookbook. There are links to both of these on my home page. Or try the Starter Cookbook near the top of the list.

You'll also find on that page things like Basic Breadmaking, Conversion Charts for using Dehydrated Foods, Using Wheat without A Grinder (Mill), Wheat Flour Basics, and more. There are lots of basic-ingredient recipes throughout my blog, as well. Click on a category you like.

If you only look at one thing, go download The Wooden Spoon! There is no copyright on it; I spoke with one of the ladies who created it and the Bee Prepared version; they intentionally didn't copyright it, so that it could get shared and used more easily.

Reply
Rhonda Hair link
1/22/2020 11:18:08 pm

Julia-

There's now a whole blog post with links to food storage cookbooks you can download for free or use online.

See here:
http://theprovidenthomemaker.com/my-blog/week-40-free-cookbooks-for-using-food-storage

Reply
Karen Sunderland
8/10/2022 08:42:33 am

Hi Rhonda, I would love to get a copy of your cookbook. Can I order one from you?
Thanks! Karen Sunderland

Reply

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply.

    Need a Search bar?
    One day I may upgrade my website-- but until then, use your web browser search bar. Type in my web address and what you're looking for, like this-- 
    www.theprovidenthomemaker.com  pumpkin --  and you should get results.


    Author

    I'm a disciple of Christ, a member of the Church of Jesus Christ of Latter-day Saints, a family-defending, homemaking, and homeschooling mom of eight children, two of whom sometimes can't have milk or wheat. Growing up on a farm in a high mountain valley, my parents taught me to 'make do', work hard, smile, and help others.  I love cooking, learning, growing food and flowers, picking tomatoes, and making gingerbread houses --which CAN be made allergy-friendly-- with my children.  I hope you find something to help you on my site!

    Archives

    April 2024
    July 2023
    April 2022
    September 2021
    March 2021
    December 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    January 2016
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    March 2015
    February 2015
    November 2014
    October 2014
    September 2014
    August 2014
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014
    March 2014
    February 2014
    January 2014
    December 2013
    November 2013
    October 2013
    September 2013
    August 2013
    July 2013
    June 2013
    May 2013
    April 2013
    March 2013
    February 2013
    January 2013
    December 2012
    November 2012
    October 2012
    September 2012
    August 2012
    July 2012
    June 2012
    May 2012
    April 2012
    March 2012
    February 2012
    January 2012
    December 2011
    November 2011
    October 2011
    September 2011
    August 2011
    July 2011
    June 2011
    May 2011
    April 2011
    March 2011
    February 2011
    January 2011
    December 2010
    November 2010
    October 2010
    September 2010

    Categories

    All
    Alcohol
    Alternate Cooking
    Appearances
    Apple
    Apricots
    April Fools
    Aprons
    Bananas
    Beans
    Beef
    Beets
    Bench
    Beverages
    Bonnet
    Bread
    Breakfast
    Budget
    Budgeting
    Cake
    Candy
    Canning
    Carrots
    Cheese
    Chicken
    Children
    Chocolate
    Christmas
    Cleaning
    Coconut
    Comfrey
    Common Core
    Constitution
    Cookbook
    Cookies
    Cooking Oil
    Crafts
    Dairy Substitutions
    Dehydrating
    Dessert
    Dried Fruit
    Earth Oven
    Earthquake
    Easter
    Edible Weeds
    Eggs
    Emergency Prep
    Essential Oils
    Faith
    Family Home Evening
    Fertilizing
    Food Storage
    Fourth Of July
    Freezer
    Frosting
    Fudge
    Garden
    Gardening
    Gingerbread
    Gluten
    Gluten Free
    Gold
    Government
    Grains
    Gratitude
    Hat
    Herbs
    Home Remedies
    Home Repairs
    Homeschool
    Home Storage
    Honey
    Hope
    Inflation
    Leftovers
    Legumes
    Lemon
    Main Dishes
    Mixes
    Mothers
    Noah
    Non Artificial Colors
    Non-artificial Colors
    Nuts
    Oats
    Oil
    Orange
    Paint
    Peaches
    Pear
    Pie
    Pizza
    Plums
    Poem
    Popcorn
    Pork
    Potatoes
    Powdered Milk
    Prayer
    Preparedness
    Projects
    Prophecy
    Pruning
    Pumpkin
    Quick Bread
    Rhubarb
    Rice
    Salad
    Salt
    Sauces
    Self Reliance
    Self-reliance
    Sewing
    Shelf Life
    Shelves
    Sky
    Smoothie
    Snacks
    Soup
    Spices Or Seasonings
    Squash
    Strawberries
    Substitutions
    Sugar
    Summer Fun
    Three Month Supply
    Time
    Tomatoes
    Trees
    Truffles
    T-shirts
    Tuna
    Ultra Gel
    Valentine\'s Day
    Vegetables
    Water
    Watermelon
    Wheat
    Work
    Year Supply
    Zucchini

    RSS Feed

Web Hosting by iPage